Svátek má: Mahulena

Politika

Velikost textu:

Kdyby se o důvěře vládě hlasovalo tajně, bylo by nedůvěřivců více?

Kdyby se o důvěře vládě hlasovalo tajně, bylo by nedůvěřivců více?

"Tak se zase bude hlasovat o důvěře vládě, což se provede veřejně, aby všichni věděli, kdo podporuje premiéra Babiše a kdo ne. Jak by hlasování dopadlo, kdyby to šlo a hlasovalo by se tajně? Bylo by vládních nedůvěřivců více nebo méně?" položil si otázku student politologie, který nechce být jmenovaný. 

Holky, rozumíte tomu?
26. června 2019 - 08:23

Důvod utajení jména student zdůvodňuje  obavou, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu.

Tak schválně, mohla by padnout vláda při tajném projevování nedůvěry?

"Nepadne, tak jako nepadne vláda ani při veřejném projevování nedůvěry. Ono dokonce ani nejde hlasovat tajně, ale i tak. Opozičním poslancům totiž vůbec nejde o to, aby vláda padla, ale o to, aby si v přímém přenosu leckdo z opozičních poslanců řekl své, co jim vadí na Andrejovi Babišovi. Obávám se, že nepřijdou s ničím novým, co ještě nebylo řečeno."

Tak proč se vůbec o důvěře vládě hlasuje?

"Je to svým způsobem pokračování nedávné demonstrace na Letné. Opoziční poslanci se postaví a řeknou, že jsou pro vyjádření nedůvěry. Jenže s těmi, jak o sobě tvrdí, že jsou v demokratickém bloku, s nimi se patrně postaví i poslanci SPD a řeknou také, že jsou pro nedůvěru vládě.  Jenže důvod  jejich nedůvěry  je zcela jiný než poslanců demogogického bloku, jak jiné opozici říkají poslanci SPD. Nakonec hlasitá  nedůvěra poslanců SPD nějak nebude souhlasit  s tvrzeními například profesora politologie Fialy, že Babišova vláda žije s podporou komunistů a Okamurovců."

A jak by to dopadlo, kdyby se hlasovalo tajně?

"Bavíme se čistě teoreticky s tím, že hlasovat o důvěře vládě tajně vůbec nejde. Patrně by těch protivládních hlasů bylo méně, než při veřejném hlasování, ale těžko říci, kdo by hlasoval tajně jinak než veřejně."

Vám osobně vadí Andrej Babiš?

"Musím přiznat, že vadí, ale je to čistě proto, že mám jednu špatnou vlastnost a tou je, že občas závidím někomu, že je v mnohém lepší než jsem sám. Já Babišovi totiž závidím, že se naučil čtyři jazyky a tím asi bude v Bruselu dost exotem. Představte si, že se bez tlumočníka pobaví s prezidentem Francie v jeho mateřském jazyce a znáte Francouze, jak neradi mluví anglicky. Jazykově je určitě lépe vybavený než kterýkoliv z předchozích premiérů, což v zahraniční politice je hodně důležité při prosazování národních zájmů. Čtyři jazyky se prostě neodpouštějí. Vadí mi na Babišovi, že je Slovák, ale pořád je to lepší než poloviční Japonec. Myslím si, že mnohým vadí, že je nezkorumpovatelný, protože má sám dost peněz, aby si, co potřebuje, koupil a nevysoutěžil. Patrně nejde uplatit drahými kabelkami ani jeho ženu, jako se to stalo posledními premiérovi za ODS."(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)