Svátek má: Mahulena

Zprávy

Velikost textu:

Bild: Srážka dvou „Eurofighterů“ potvrdila jejich špatnou pověst!

Bild: Srážka dvou „Eurofighterů“ potvrdila jejich špatnou pověst!

Stíhačky „Eurofighter“ nemají štěstí, napsal německý bulvár Bild, když komentoval nedávný pád dvou těchto letadel při cvičení v Německu.

Evropská stíhačka "Eurofighter"
27. června 2019 - 10:10

V německém letectvu má "Eurofighter" pověst problémového dítěte kvůli nízké úrovni bojové připravenosti. Kromě toho se toto letadlo opakovaně dostalo do různých incidentů, z nichž některé vyústily ve smrt pilotů.

Minulé pondělí se během cvičení srazily dvě stíhačky „Eurofighter“ německého letectva a havarovali, uvedl Bild. Jeden z pilotů zemřel, druhému se podařilo uniknout pomocí padáku.

Jak noviny poznamenaly, přesná příčina incidentu ještě není stanovena, ale jedna věc je jasná: na stíhačce „Eurofighter“ leží prokletí neúspěchu. Věcem ve společném německo-anglicko-španělsko-italském projektu se už dlouhou dobu nedaří.

 
V německých vzdušných silách má „Eurofighter“ pověst „problémového dítěte“: například v roce 2017 bylo ze 128 stíhaček ve službě pouze 39 ve stavu připravenosti, uvedla zpráva. Koncem dubna 2018 dokonce sedm pilotů „Eurofighter“ odstoupilo kvůli nespokojenosti se stavem stíhaček. Důvodem nízké úrovně bojové připravenosti „Eurofighterů“ jsou podle Bildu technické problémy se zbraňovými systémy a náhradními díly. Pro rok 2018 mohly být pouze čtyři „Eurofightery“ vybaveny raketami pro skutečné mise - přestože se Německo zavázalo poskytnout NATO ve válečné situaci 82 bojových letadel.

Bild upozornil, že za účastí „Eurofighterů“, včetně smrtelných nehod, došlo k řadě incidentů. V roce 2017 havarovaly „Eurofightery“ španělských a italských vzdušných sil: v obou případech se piloti nezachránili. V roce 2014 při přistání havaroval španělský „Eurofighter“, pilot byl zabit. Publikace také uvádí jako příklad případy nouzového přistání a dalších incidentů týkajících se evropského bitevniku. Bild poznamenal, že jeden z incidentů ovlivnil prototyp „Eurofighteru“: v roce 2002 jeden z těchto prototypů při zkušebních letech havaroval. Tehdy se oba členové týmu zachránili.

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)