Svátek má: Mahulena

Zprávy

Velikost textu:

CNBC: Pokud jednání Trumpa a Si selžou, pak bude svět čelit recesi!

CNBC: Pokud jednání Trumpa a Si selžou, pak bude svět čelit recesi!

Mnoho investorů souhlasí s tím, že na jednáních se Donald Trump a Si Ťin-pching dohodnou na příměří v obchodní válce a odloží zavedení nových cel, ale ty staré s největší pravděpodobností zůstanou v platnosti.

Donald Trump a Si Ťin-pching
27. června 2019 - 11:04

Jak však uvedla CNBC, pokud toto setkání skončí neúspěchem, pak bude svět čelit globální recesi.

Plánované na sobotní setkání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na summitu G20 je tak důležité, že podle odborníků v oblasti financí může tato událost určit situaci na trhu po zbytek roku, napsala CNBC na svých internetových stránkách.
 
Mnozí investoři se shodují na tom, že vedoucí představitelé obou států pravděpodobně odloží zavedení nových cel a obnoví jednání, ale zároveň zůstanou v platnosti i stávající cla.
 
Pokud se Čína a Spojené státy na konci tohoto týdne dohodnou na „příměří“ v obchodní válce, trh s cennými papíry bude pravděpodobně po určitou dobu růst a vládní dluhopisy budou aktivně prodávány. Nicméně i v tomto případě bude škoda na globální ekonomice pokračovat až do dohody o zrušení cel.

 
Jen málokdo věří, že toto setkání skončí neúspěchem. Ekonomové banky UBS však řekli, že pokud bude výsledek právě takový a obchodní válka začne nabírat na síle, svět může čelit zpomalení růstu, tedy recesi, uvedl článek.
 
Pokud bude obchodní válka eskalovat, pak „podle našich odhadů bude celosvětový růst pravděpodobně v příštích šesti čtvrtletích o 75 bazických bodů nižší a obrysy se budou podobat mírné „globální recesi“ - v měřítku se to bude podobat evropské dluhové krizi, kolapsu cen ropy v polovině 80. let nebo „tequilské krizi“ devadesátých let", uvedla CNBC názor UBS.

(kou, prvnizpravy.cz, cnbc.com, foto: arch.)