Svátek má: Mahulena

Zprávy

Velikost textu:

Úkolem britské MI-6 je destabilizovat Balkán šířením dezinformací

Úkolem britské MI-6 je destabilizovat Balkán šířením dezinformací

Vojenské cvičení sil „Rychlé reakce“ v Chorvatsku si klade za cíl „rychle nasadit velké množství vojáků v regionu v případě ruské agrese“, píše „Daily Telegraph“. Analytici tento manévr považují za přímou hrozbu pro Srbsko.

Z cvičení
26. června 2019 - 06:20

„Státy NATO, které Srbsko v roce 1999 bombardovaly, zahajují nový útok na Srbsko! A to v Chorvatsku!“ jsou přesvědčeni analytici.

Podle Daily Telegraph probíhá v Chorvatsku vojenské cvičení "Rychlá reakce", cvičení se zúčasní až 7000 vojáků z více než 20 zemí, a jeho cílem je "trénovat rychlé nasazení velkého počtu vojáků v regionu pro případ ruské agrese"!?!

Britští novináři se domnívají, že toto cvičení skutečně slouží k zastavení šíření moskevského vlivu na Balkánu. Analytici hodnotí tyto manévry jako přímou hrozbu nejen pro Srbsko, ale i Rusko.

Cvičení se konají v Chorvatsku a poté v Německu, Rumunsku a Bulharsku, v Chorvatsku na vojenských základnách ve Slunji, poblíž Kninu, a v kasárnách v Udbině a Zemuniku u Zadaru.


Britský list cituje prohlášení Johna Clarka, velitele 16. britské brigády, který řekl, že přišli do Chorvatska, aby „ochránili spojence“.

„Jsme tady a jsme připraveni bránit naše spojence. Východní Evropa a Balkán mají pro Velkou Británii mimořádný význam a Londýn je připraven čelit potenciální hrozbě pro stabilitu regionu,“  řekl Clark a dodal, že Záhřeb je „mocným strategickým partnerem aliance NATO.“

Srbský bezpečnostní expert Milan Petric, tvrdí, že Západ stále nechce, aby si státy Balkánu vybraly své spojence samy.


„Západ se i nadále agresivně staví i za cenu míru jako faktor stability v regionu. Ve skutečnosti je pravda úplně jiná. Západ tak přispívá k posílení napětí na Balkáně, protože každé řešení balkánské krize je americké a Britové sem dodávají zbraně. Takové hrozby nemohou přinést nic dobrého. Samotný fakt, že cvičení probíhá v zemí, která prováděla největší etnické čistky na Balkáně, stačí k tomu, abychom si všímali jejich záměrů,“ varuje Petric.


„Článek Daily Telegraph je pod záštitou zpravodajské služby MI-6, jejímž hlavním úkolem je destabilizovat západní Balkán šířením dezinformací, jako například, že Rusko plánuje proniknout na Balkán. Tímto způsobem chtějí poslat Srbsku vzkaz, že NATO bude reagovat na situaci, kdy Bělehrad musí chránit lidi na severu Kosova. Nezastraší nás však při obraně národních zájmů a území,“ uzavřel Miroslav Bjegović, děkan Fakulty bezpečnosti Edukons.
 
V Kongresu USA byl vypracován návrh zákona, který by umožnil poskytnout půjčky některým členům NATO za účelem snížení jejich závislosti na Rusku. Ačkoli to není přímo citováno, tak půjčky mohou dostat země, které vstoupily do NATO po 1. březnu 1999, včetně Chorvatska, Slovinska, Černé Hory, Albánie, Bulharska, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska, České republiky a Estonska .

Západ řinčí na Balkáně zbraněmi a cvičení realizuje v zemi, která prováděla největší etnické čistky na Balkáně.

(rp,prvnizpravy.cz,informer.rs,foto:arch.)