Svátek má: Mahulena

Zprávy

Velikost textu:

USA chtějí do září podepsat mírovou dohodu s Tálibánem

USA chtějí do září podepsat mírovou dohodu s Tálibánem

Podle ministra zahraničí USA je cílovým datem září. Mike Pompeo však při svém příjezdu jasně ukázal, že USA se ještě nerozhodly:

Mike Pompeo a Ašraf Ghaní
27. června 2019 - 09:01

"A přestože jsme Tálibánu dali jasně najevo, že jsme připraveni stáhnout naše vojáky, rád bych dal jasně najevo, že pro to ještě neexistuje žádný harmonogram., "uvedl Mike Pompeo.

Zatímco Tálibán požaduje jasný časový rozvrh pro stažení zahraničních vojsk z Afghánistánu před dalšími rozhovory o míru, USA a NATO opakovaně vyjádřily jasně, že svou přítomnost v hinduistickém Kushu ukončí pouze tehdy, pokud bude v Afghánistánu zajištěn stabilní mír. ,

Od poloviny loňského roku proběhly rozhovory mezi USA a vedením Tálibánu v Dohá o ukončení dlouhodobé války. Příští kolo rozhovorů, které se nedávno trochu zastavilo, by mělo začít o víkendu.


Mise NATO "Resolute Support"

V Afghánistánu byli podle NATO zabiti dva američtí vojáci. Od počátku roku zemřelo v Afghánistánu devět amerických vojáků. Po letech odchodů amerických vojáků americký prezident Donald Trump zpočátku zvýšil americký kontingent v Afghánistánu z 8 400 na přibližně 14 000 vojáků. Domnívá se však, že podle viceprezidenta US Mike Pence opět počet poklesne. Zalmay Khalilzad, zvláštní vyslanec USA pro usmíření v Afghánistánu, zároveň podporuje politické řešení konfliktu s radikálním islámským Tálibánem. Od července loňského roku proběhlo několik kol rozhovorů mezi představiteli USA a Tálibánem na vysoké úrovni. Po pokroku na začátku roku se rozhovory v poslední době zastavily.

Tálibán ovládá hlavní části země od té doby, co byl v roce 2001 Tálibán zbaven vlády. Téměř denně dochází k útokům na kontrolní stanoviště a základny afghánských ozbrojených sil a policie.

USA požadují od Tálibánu několik příslibů, včetně bezpečnostních záruk, že v budoucnu nebudou plánovány žádné teroristické útoky na USA ani jiné státy.

Afghánská vláda byla dosud vyloučena ze všech mírových rozhovorů, protože ji Tálibán neuznává. Pompeo ale ujistil své partnery v Kábulu, že bez nich nebude rozhodnuto nic.

(rp,prvnizpravy.cz,erste,foto:arch.)